Kot Źródłowy

50 twarzy JS: Rozpoznawanie twarzy na video

Cześć, dzisiaj przychodzę ze specjalnym postem. Obchodzimy 127 rocznicę urodzin Lovecrafta - ojca mitologii Cthulhu. To właśnie dzięki niemu od długiego czasu macki rozbudzają wyobraźnię twórców gier i wiernych fanów tej twórczości. Z tej okazji powstała kolejna już część z przeuroczym demem. Kot przygotował tę aplikację razem z Tomkiem Jakutem znanym w sieci jako Comandeer (tutaj możecie obczaić jego blog, jeśli go jeszcze jakimś cudem nie znacie). Wiecie, jak dwóch takich nerdów spotka się na weekend, to powstają takie cuda. Tradycyjnie możecie je zobaczyć tutaj. Co to robi? Przyozdabia wasze piękne buźki mackami. Można ściągnąć takie zdjęcie na swój komputer i ustawić dzisiaj na profilowe. Niech zrobi się zielono. Efekt może nie powala jakoś bardzo, ale wydaje mi się uroczy i wystarczający, żeby się czegoś nowego nauczyć.

Co ta aplikacja robi?

Zaczniemy tradycyjnie od powiedzenia sobie, jakie kolejne kroki wykonuje nasza aplikacja. Musi ona po kolei wykonać określone czynności, żeby osiągnąć zakładany efekt. No to do dzieła:

 • Pobieramy stream z kamery
 • Wyszukujemy na naszym zdjęciu twarz
 • Jeżeli znajdziemy twarz, to pobieramy współrzędne pikseli odpowiedzialnych za usta
 • Wkładamy grafiki z mackami w miejscach pobranych pikseli
 • W momencie naciśnięcia przycisku pobieramy obecną klatkę jako zdjęcie.

To jest główna zasada działania programu. Oprócz tego potrzebujemy przygotować grafiki z pojedynczymi mackami i opracować prosty algorytm, który będzie nam losowo ustawiał macki z zestawu.

Co wykorzystamy w naszej pracy?

Jako że zakładamy, że to jest demo i w normalnej pracy nigdy nikomu się ono nie przyda, używamy maksymalnie prostych narzędzi do stworzenia tej aplikacji. Wiąże się to z tym, że przy zbyt długim działaniu koci laptop zaczyna mocniej szumieć i udaje, że będzie odlatywał. Na pewno da się to dużo bardziej zoptymalizować, jednak w tym momencie nie o to tutaj chodzi.

 • Ze względu na prostotę i wygodę, do obsługi grafiki i video użyliśmy znanej z jednego z poprzednich wpisów biblioteki p5 (tutaj przeczytasz wpis o grafice)
 • Do rozpoznawania twarzy użyjemy biblioteki clmtrackr. To ona wie, gdzie na zdjęciu są usta i wyczynia tę całą magię.

To jest tak naprawdę wszytko, czego potrzebujemy. Oczywiście, pierwszy pakiet nie jest ci abolutnie konieczny. Możesz wszystko obsłużyć w czystym JavaScript, jednak my postawiliśmy na szybkość pisania. Dlaczego? Pomysł nas naszedł w jeden moment i szkoda było nam czekać, aż wyda nam się kompletnie wariacki i bez sensu.

Słówko o rozpoznawaniu twarzy

Jeśli ciekawią Cię szczegóły, to odsyłam do wszechwiedzącego wielkiego przedwiecznego Internetu. W wielkim i telegraficznym skrócie realizuje się to za pomocą uczenia maszynowego i algorytmów sztucznej inteligencji. Tworzy się specjalne algorytmy, którym pokazuje się x zdjęć ( im więcej tym lepiej ), na których jest twarz i pozwala się jej nauczyć. Szuka się w ten sposób podobieństw i różnic pomiędzy poszczególnymi zdjęciami, tworząc matematyczny, zrozumiały dla komputera opis tego, czym jest twarz na zdjęciu. Potem algorytm analizuje obraz z kamery dokładnie w ten sam sposób. Na razie to tyle, na wykład z działania sieci neuronowych jeszcze przyjedzie czas.

No to zaczynamy

Cały kod JS napisany przez nas to znowu mniej niż 80 linijek. Jak na tak duże algorytmy i wielkie kocie technologie ( których próba samodzielnej implementacji się kotu czasem śni - w koszmarach, że robi to za karę ), liczba linijek nie powala. Pamiętajmy jednak, że korzystamy z gotowych narzędzi, które całą czarną robotę odwalają za nas.

index.html

W pliku html dodajemy odpowiednie biblioteki i plik z logiką naszej aplikacji:

			<script src="https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/p5.js/0.5.12/p5.min.js"></script>
			<script src="https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/p5.js/0.5.12/addons/p5.dom.min.js"></script>
			<script src="https://unpkg.com/[email protected]"></script>
			<script src="js/app.js"></script>

Pamiętamy, żeby to dorzucić pod koniec body. Przed tym wstawiamy do dokumentu div, który będzie kontenerem dla naszej aplikacji.

app.js

Biblioteka p5 ze względu na swoją prostą budowę i specyficzne przeznaczenie nie obsługuje bardziej zaawansowanych modułów i wszystko dopisuje globalnie. To nakłada na nas pewne ograniczenia względem kodu, który piszemy. Dla lepszej organizacji kodu całość aplikacji jest wrzucona w IIFE. Deklarujemy zmienne:

var capture, canvas, img, downloadButton, tracker, tentancles;

Będą one odpowiadać za następujące rzeczy:

 • capture - pobieranie streamu z kamery
 • canvas - jak sama nazwa wskazuje
 • img - aktualny obraz z kamery
 • downloadButton - Przycisk do ściągnięcia obrazu
 • tracker - będzie przetrzymywał obiekt do rozpoznawania twarzy
 • tentancles - tablica z wczytanymi obrazkami macek

ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn li

O przepraszam, nie wiem, co to było. Powinniśmy teraz napisać, co się stanie, zanim nasza aplikacja się załaduje. Według dokumentacji obrazy powinniśmy załadować wcześniej, a potem tylko wstawiać je na stronę. Do tego służy funkcja preload. My w niej ładujemy obrazy do tablicy tentancles.

Później tak jak poprzednio w funkcji setup uruchamiamy przechwytywanie obrazu, canvas i rysujemy całe potrzebne gui.

tracker = new clm.tracker();
tracker.init();
tracker.start( document.querySelector( 'canvas' ) );

W powyższych trzech linijkach dzieje się magia. Tutaj właśnie inicjujemy tracker i przypinamy go do naszego canvasa. Później przychodzi pora na napisanie serca naszej aplikacji, czyli sposobu w jaki pobierzemy odpowiednie punkty i wstawimy tam nasze macki, tracąc poczytalność.

		requestAnimationFrame( function frame() {
			getImage();
			var position = tracker.getCurrentPosition();
			if( position ) {
				position = position.slice( 44, 50 );
				position.forEach(function( element ) {
					var index = position.indexOf( element ),
					 x = position[ index ][ 0 ] - 20,
					 y = position[ index ][ 1 ] - 20;
					image(tentancles[ index ], x, y );
				})
		}
			requestAnimationFrame( frame );
		} );

Najpierw łapiemy obraz z kamery. Później pobieramy tablicę ze współrzędnymi punktów, w których wg algorytmu znajduje się nasza twarz. Dokumentacja biblioteki pokazuje taki rysunek:

Twarz utworzona z punktów

Mamy tutaj oznaczenie, które punkty określają daną część twarzy. Górna warga jest zaznaczona przez punkty (44 - 50). I to właśnie je potrzebujemy z całej tablicy punktów. Każdy punkt to tablica dwuelementowa, gdzie kolejne elementy to współrzędne X i Y. Wstawiamy obrazek z tablicy tentancles w miejsce. Obrazek jest zaczepiany krawędzią, dlatego wartości odpowiednio przystosowujemy.

Po dodaniu kilku pomocniczych funkcji nasza aplikacja jest gotowa. Nie było tak trudno, prawda? Całość kodu możecie zobaczyć w kolejnym repozytorium i oczywiście czujcie się wolni, żeby się tym pobawić. Nie popadnijcie tylko w zbyt duże szaleństwo, bo pewnego dnia naprawdę wyrosną wam macki. Autorzy tej aplikacji dołożyli wszelkich starań, żeby była dobra, jednak nie ponoszą odpowiedzialności za szkody psychiczne powstałe w wyniku używania aplikacji. Miau!